Skip Navigation

KNIGHTS Athletics

Middletown High School

.

KNIGHTS Athletics

Middletown High School

KNIGHTS Athletics

Middletown High School

State Championships


Boys' Cross Country 1970,1972,1973,1976,1979,1982,1983,1984
Girls' Cross Country 1981,1991,1992,1997,1998,1999,2000
Field Hockey 1981,1984,1985,1986,1987,1991
Golf 1996,2009
Boys' Soccer 1929,1973,1980,1993, 2015, 2016
Girls' Soccer 1990,1999,2000,2004,2010,2011,2012
Girls' Basketball 1978,1989,1993,2006
Boys' Indoor Track 2003,2007
Girls' Indoor Track 2008, 2009
Girls' Outdoor Track 2000,2007,2008
Boys' Outdoor Track 1970,1972,1973,1974,1985,1999,2000,2003,2004
Football 2011,2012,2013
Girls' Swimming 2008
Softball 2015
Wrestling (Duals) 2016, 2017
Baseball 2017
Unified Sports Track 2017

Individual State Champions

Name Event Year
Donald Draper Cross Country 1965
Richard Throne Outdoor 100 1966
Eddie Simon Outdoor Pole Vault 1969
Clair Lee Leatherman Outdoor 3200 1970
Dennis Stottlemyer Outdoor Pole Vault 1970
Paul Kinna Outdoor 110 Hurdles 1970
David Shaffer Cross Country 1972
David Wise Outdoor Triple Jump 1972
David Wise Outdoor High Jump 1972
Darrell Wolfe Outdoor Discus 1973
David Shaffer Cross Country 1973
Karl Koops Outdoor Pole Vault 1973
Tom Stevens Outdoor 3200 1973
Boys Relay Outdoor 4 x 400 1974
David Shafer Outdoor 1600 1974
Gary Barkdoll Outdoor 110 Hurdles 1974
Gordon Ausherman Outdoor Shot Put 1974
Ken Moser Outdoor Discus 1974
Mark Pearl Outdoor 800 1974
Steve Martin Outdoor Pole Vault 1974
Tom Stevens Outdoor 3200 1974
Boys Relay Outdoor 4 x 400 1975
Gary Barkdoll Outdoor 110 Hurdles 1975
Sean Tolland Outdoor Pole Vault 1975
Mark Thompson Outdoor Pole Vault 1976
Ron Beard Outdoor 300 Hurdles 1976
Dale Drum Outdoor Pole Vault 1977
Dale Drum Outdoor 400 1977
Ron Beard Outdoor 300 Hurdles 1977
Dale Drum Outdoor 400 1978
Dawn Bridge Outdoor Discus 1978
Mark Gaver Outdoor High Jump 1978
Dawn Bridge Outdoor Discus 1979
Mark Gaver Indoor High Jump 1979
Dawn Bridge Outdoor Discus 1980
Girls Relay Outdoor 4 x 400 1980
Joe Lawler Outdoor Discus 1980
Tony Lewis indoor 3200 1980
Dawn Bridge Outdoor Discus 1981
Girls Relay Outdoor 4 x 400 1981
Girls Relay Outdoor 4 x 800 1981
Tony Lewis Indoor 1600 1981
Boys Relay Outdoor 4 x 800 1982
Earl Geisbert  Indoor High Jump 1982
Frank DeSantis Outdoor 1600 1982
Mary Lee Thompson Outdoor 800  1982
Mary Lee Thompson Outdoor 300 Hurdles 1982
Mike Smith Outdoor Discus 1982
Nadja DeSantis Outdoor 1600 1982
Shelby Lewis Indoor High Jump 1982
Tony Lewis Outdoor 3200 1982
Elaine Duck Outdoor 400 1983
Elaine Duck  Outdoor 800 1983
Girls Relay Outdoor 4 x 400 1983
Girls Relay Outdoor 4 x 800 1983
Mary Lee Thompson Outdoor 300 Hurdles 1983
Robbie Barber Indoor Pole Vault 1983
Boys Relay Outdoor 4 x 800 1984
Elaine Duck Outdoor 400 1984
Elaine duck Outdoor 800 1984
Girls Relay Outdoor 4 x 400 1984
Girls Relay Outdoor 4 x 800 1984
Girls Relay Indoor 4 x 800 1984
Mary Lee Thompson Outdoor 300 Hurdles 1984
Mary Lee Thompson Indoor High Jump 1984
Tom Nave Cross Country 1984
Boys Relay Outdoor 4 x 800 1985
Boys Relay Indoor 4 x 200 1985
Boys Relay Indoor 4 x 800 1985
Elaine Duck Outdoor 800 1985
Elaine Duck Indoor 800 1985
Girls Relay Outdoor 4 x 400 1985
Girls Relay Outdoor 4 x 800 1985
Kevin Farrell Outdoor 3200 1985
Boys Relay Outdoor 4 x 800 1986
Kevin Farrell Cross Country 1986
Boys Relay Outdoor 4 x 800 1987
Boys Relay Outdoor 4 x 800 1989
Julie Ricketts Outdoor Discus 1989
Ed Condon Outdoor Discus 1990
Ed Condon Indoor Shot Put 1990
Julie Ricketts Outdoor Shot Put 1990
Julie Ricketts Outdoor Discus 1990
Boys Relay Outdoor 4 x 800 1991
Sheri Huckleberry  Outdoor Discus 1991
Sheri Huckleberry  Indoor Shot Put 1991
Boys Relay Outdoor 4 x 200 1992
Boys Relay Outdoor 4 x 800 1992
Breisha Byrd Tennis  1992
Sheri Huckleberry  Outdoor Discus 1992
Sheri Huckleberry  Indoor Shot Put 1992
Kelly Murphy  Indoor High Jump 1993
Sheri Huckleberry  Outdoor Discus 1993
Sheri Huckleberry  Indoor Shot Put 1993
Ryan Jenkins Outdoor Discus 1994
Brett Embrey Outdoor 300 Hurdles 1997
Derek Dye Outdoor High Jump 1997
Derek Dye Indoor High Jump 1997
Natalie Dye Outdoor Pole Vault 1997
Derek Dye Indoor High Jump 1998
Greg McCormick Outdoor High Jump 1998
Natalie Dye Outdoor Pole Vault 1998
Randy Buzzell Outdoor 1600 1998
Zane Harshman Wrestling 160 lbs.  1998
Boys Relay Indoor 4 x 800 1999
Brian Nelson Outdoor Discus 1999
Emily Buzzell Cross Country 1999
Greg McCormick Outdoor High Jump 1999
Greg McCormick Indoor High Jump 1999
Natalie Dye Outdoor Pole Vault 1999
Randy Buzzell Outdoor 800 1999
Ryan Moore Indoor 3200 1999
Zane Harshman Wrestling 160 lbs.  1999
DJ Costello Outdoor Shot Put 2000
Girls Relay Outdoor 4 x 800 2000
Greg McCormick Outdoor High Jump 2000
Greg McCormick Indoor High Jump 2000
Greg McCormick Indoor Pole Vault 2000
Randy Buzzell Outdoor 800 2000
Randy Buzzell Outdoor 1600 2000
Boys Relay Outdoor 4 x 800 2001
Boys Relay Indoor 4 x 800 2001
DJ Costello Outdoor Shot Put 2001
Emily Buzzell Outdoor 3200 2001
Girls Relay Outdoor 4 x 800 2001
Girls Relay indoor 4 x 400 2001
Greg McCormick Outdoor High Jump 2001
Greg McCormick Outdoor Long Jump 2001
Greg McCormick Indoor High Jump 2001
Jeff Manning Outdoor 1600 2001
Randy Buzzell Outdoor 800 2001
Randy Buzzell Outdoor 1600 2001
Randy Buzzell Indoor 500 2001
Randy Buzzell Indoor 800 2001
Randy Buzzell Indoor 1600 2001
Allison Jarkey Indoor Pole Vault 2002
Allison Jarkey Indoor Pole Vault 2003
Boris Roslov Outdoor High Jump 2003
Boris Roslov Outdoor Long Jump 2003
Boys Relay Outdoor 4 x 800 2003
Justin Myers Outdoor 3200 2003
Justin Myers Indoor 1600 2003
Justin Myers Indoor 3200 2003
Mark Gouker Indoor Pole Vault 2003
Allison Jarkey Indoor Pole Vault 2004
Amanda Spickler  Outdoor 300 Hurdles 2004
Boris Roslov Indoor High Jump 2004
David Chesney Indoor Pole Vault 2004
Amanda Spickler  Outdoor 300 Hurdles 2005
Amanda Spickler  Outdoor Long Jump 2005
Amanda Spickler  Outdoor Triple Jump 2005
Andrew Presnell Wrestling 275 lbs.  2005
Girls Relay Outdoor 4 x 400 2005
Matt Kepler Indoor Pole Vault 2006
Alex Edelman Outdoor Pole Vault 2007
Alex Hoffman Golf 2007
Allison Hemme Outdoor Pole Vault 2007
Boys Swimming  400 Freestyle Relay  2007
George Rossick 100 Butterfly  2007
Girls Relay Indoor 4 x 800 2007
Girls Swimming 400 Freestyle Relay  2007
Jimmy Harris Outdoor High Jump 2007
Katelyn Rossick 200 Individual Medley  2007
Matt Kepler Indoor Pole Vault 2007
Alex Edelman Outdoor Pole Vault 2008
Alex Edelman Indoor Pole Vault 2008
Boys Swimming 200 Freestyle Relay  2008
Brittney Caudle Outdoor 800 2008
Girls Relay Outdoor 4 x 800 2008
Girls Relay Indoor 4 x 800 2008
Girls Swimming 400 Freestyle Relay  2008
Holly Roumeliotis 200 Freestyle  2008
Katelyn Rossick 200 Individual Medley  2008
Sarah Wrieden Outdoor Long Jump 2008
Alex Edelman Outdoor Pole Vault 2009
Alex Edelman Indoor Pole Vault 2009
Alex Hoffman Golf 2009
Allison Hemme Outdoor Pole Vault 2009
Brandon Johnson Wrestling 171 lbs.  2009
Brittney Caudle Indoor 800 2009
Brittney Caudle Indoor 1600 2009
Katelyn Rossick 200 Individual Medley  2009
Liana Kopp Indoor Pole Vault 2009
Austin Strine Indoor 55 Hurdles 2010
Girls Swimming 200 Medley Relay  2010
Katelyn Rossick 100 Butterfly  2010
Katelyn Rossick 200 Individual Medley  2010
Melissa Shirley  Outdoor Discus 2010
Chelsea Rossick 100 Backstroke  2011
Matt Walchuck 200 Freestyle  2011
Rakim Hamilton Indoor High Jump 2011
Seth Fritz Indoor Pole Vault 2011
Boys Swimming 200 Freestyle Relay  2012
Judd Ziegler Wrestling 182 lbs.  2012
Megan kelly Outdoor 300 Hurdles 2012
Zach Welch Outdoor Long Jump 2012
Zack Lilley 50 Freestyle  2012
Zoe Wolfe Outdoor 800 2013
Danny Bertoni Wrestling 106 lbs 2014
Felicia Clements Outdoor High Jump 2014
Danny Bertoni  Wrestling 126 lbs. 2015
John Pressly 200 Freestyle  2015
John Pressly 100 Butterfly  2015
Tucker Ziegler Wrestling 195 lbs.  2015
Danny Bertoni Wrestling 132 lbs. 2016
Sean Mullican Wrestling 220 lbs. 2016
John Pressly 200 Freestyle 2016
John Pressly 100 Butterfly 2016
Felicia Clements Outdoor High Jump 2016
John Pressly 100 Butterfly 2017
Boys Swimming 400 Free Relay 2017
Danny Bertoni Wrestling 138 lbs 2017
Adam Bain  Wrestling 152 lbs 2017
Sean Mullican  Wrestling 285 lbs 2017
Riley McDermott Indoor 500  2017
Riley McDermott Outdoor 1600 2017
Riley McDermott Outdoor 800 2017
Cam Farrow Wrestling 195 lbs 2018
Jacob Stafford 100 Butterfly 2018
Riley McDermott Indoor 500 2018
Frederick Roberts Indoor Pole Vault 2018



https://middletownathletics.bigteams.com
Advertisement Advertisement